Hopp til innhold
?

Har PTSD og opplever at et "vesen" er ute etter meg. Hva kan jeg gjøre?

Kvinne 24 . 30 Mai 2025

Spørsmål

Eg føler at eg står i eit vegkryss akkurat no og veit ikkje kva eg skal gjere. Eg har eit slags vesen som fyger etter meg og som eg veit ikkje er ekte, men ho føles ekte ut og eg kan kjenne ho, men ikkje sjå ho. Eg har PTSD diagnose, men uansett kor mange gonger eg ber om hjelp med å forstå korleis eg kan få denne skapningen/monsteret vekk så seie psykologar eg har vært hos “kanskje du er synsk/du er ein medium. Kanskje du er sensitiv til spøkelser eller universets energiar”. Når alt eg vil er å få hjelp av nokon som forstår at dette er noko som skremmer meg og har skremt meg lenge og vil hjelpe meg istaden for å mate fantasien min. Denne skapningen gjer til at eg ikkje får sove, eg trur at alle eg er glad i, venner, familie, alle er drept og denne skapningen har tatt over kroppen dems for å lure meg ut av rommet mitt for å drepe meg også. Og det blir så intenst til tidar slik at eg ikkje veit kva eg skal gjere. Men eg virker så normal at eg ikkje blir trudd. Kva kan eg gjere?

Kvinne (24)

Psykolog svarer

Hei

Fullt forståelig at du leter etter svar. Det du beskriver, med et vesen som påvirker søvnen din og frykt for at de du er glad i er i fare, høres veldig skremmende ut.

Det er dessverre ikke uvanlig at personer med PTSD kan oppleve intense sanseinntrykk, tanker og følelser som virker veldig virkelige. Dette er en del av hvordan traumer kan påvirke hjernen. Så må det være ekstra frustrerende å oppleve å ikke bli tatt på alvor.

Så hva kan du gjøre nå?

- Jeg vil anbefale deg å legge frem opplevelsene dine på nytt for din fastlege, eller den behandleren du eventuelt går til. Vær like tydelig som du er her på hva du opplever og hva du trenger hjelp til. Forklar at du trenger hjelp til å takle disse opplevelsene fordi de skremmer deg, og at du ikke ønsker å utforske dem som noe overnaturlig.

- Hvis du føler at det blir veldig intenst og at du ikke vet hva du skal gjøre, kan du kontakte legevakten. De kan gi deg en umiddelbar vurdering og hjelpe deg videre.

- Legger også ved noen telefonnummer du kan ringe til og snakke med noen anonymt: 

Mental Helse: 116 123 (hele døgnet)
Kirkens SOS: 22 40 00 40
Chat med Kirkens SOS hver dag fra 18.30-22.30 (fredag frem til 01.30)
Studenttelefonen: 116 123 (tast 3) (Alle dager fra kl 16.00 til kl 06.00)

Du er ikke alene og det finnes hjelp. Lykke til <3

Vennlig hilsen psykologen

Jeg synes også du bør lese: