Spørsmål
Jeg synes jeg er så tjukk, spesielt magen er en stor usikkerhet og har alltid vært det. Spiser ganske greit, helt til det kommer til snacks, da klarer jeg ikke å kontrollere meg. Må spise til det er tomt og trenger noe hver dag, nesten. Folk rundt meg er ikke klar over hvor mye usunt jeg spiser fordi jeg unngår å gjøre det foran andre. De gangene jeg har prøvd å ikke spise søtsaker blir ikke noe av det jeg spiser bra nok for meg, enten for "dårlige" ingredienser eller for prosessert. Tenker som regel bare på dette når det gjelder maten, ikke godteri. I tillegg kjenner jeg mer på sult når jeg ikke spiser godteri, usikker på om det er fordi jeg får i meg mindre kalorier eller fordi det er en emosjonell sult. Planlegger som regel hva jeg skal spise på forhånd, men det ikke et problem siden jeg ikke har en livssituasjon hvor det går utover min fungering.
Du beskriver noe som mange kan kjenne seg igjen i. Vi har alle noe ved kroppen vår vi kan være usikker over, selv de som tilsynelatende ser "perfekt" ut.
Så bra at du spiser "ganske greit", som du sier selv. Et greit kosthold er et bra fundament for å unngå å spise alt for mye snacks i tillegg.
Du skriver at ingen vet hvor usundt du spiser. Dette er ganske vanlig; vi ønsker ofte å fremstå sunnere enn det vi i praksis er, og har en tendens til å underrapportere hva vi spiser.
Fra evolusjonens side er vi programmert til å like søte ting; det gir en sterk belønningsfølelse i hjernen når vi spiser sukker. Dette er grunnen til at vi synes det er så vanskelig å stoppe; du er altså ikke alene om å slite med dette. Men, det finnes noen tips til å få litt bedre kontroll.
Her er noen generelle tips:
- Pass på å få i deg nok "vanlig" mat
- Unngå å ha for mye søtsaker hjemme/tilgjengelig
- Forsøk å lede oppmerksomheten over på noe annet enn å spise når du får lyst på noe søtt
- Jo oftere du spiser noe søtt, jo mer vil du gjerne ha: hvis du klarer; forsøk en uke uten godteri og du vil kanskje kjenne på mindre søtbehov
- Bytt ut godteri med sunnere, søte alternativer som bær eller druer
Du skriver at dine spisevaner ikke går ut over din fungering. Hvis det allikevel skulle være slik at tanker rundt spising og og utseende begynner å ta veldig mye plass, kan du ta kontakt med:
ROS (rådgivning om spiseforstyrrelser)
Legger også ved en artikkel om mat og kosthold og hvordan det kan påvirke tankene.
Vennlig hilsen fra psykologen