Jeg begynte å føle meg dårlig av sosiale medier

Det kan være mange grunner til at noen føler at sosiale medier tar mer enn det gir. Det kan handle om noe så alvorlig som kroppspress eller noe så lite som irritasjon over at det tar altfor mye tid. En av grunnene til at jeg ville kutte det ut, var rett og slett at det tok så mye tid. Helt uten at jeg merket det satt jeg plutselig på Instagram eller Snapchat. Ikke bare ble jeg fanget i den tankeløse scrollingen, men det føltes som om ‘alle’ hadde rett på tiden min. Svarte jeg ikke på Messenger på 5 minutter, fikk jeg en melding på Snapchat eller Instagram. Svarte jeg ikke der, nådde de meg på Tiktok. Jeg begynte å føle meg frekk og avvisende dersom jeg ikke svarte, selv om det var det siste jeg ville fremstå som.

Å slutte eller å begrense?

Det å slutte ‘cold turkey’ på sosiale medier ble for vanskelig. Jeg følte at jeg ikke hadde kontakten med folk lenger, at jeg gikk glipp av alt som skjedde, i tillegg til rett og slett å savne den endeløse scrollingen. Jeg ble redd for at mange skulle se rart på meg som ikke var på sosiale medier. En god løsning ble å begrense meg selv heller enn å slutte helt. Jeg beholdt Facebook / Messenger for å holde kontakten med folk, men slettet Instagram og Tiktok. Dette fungerte fint for meg, og jeg har ikke hatt behov for å laste opp appene igjen. Fraværet av appene har ført til at jeg ikke synes det er særlig interessant å bruke telefonen på bussen og toget, og jeg får ofte lest litt pensum eller hørt på en lydbok istedenfor.

Søvn og fokus bedret seg

For min del har det hjulpet mye å slutte med sosiale medier i perioder og begrense meg selv i andre. Det har gjort at jeg har lettere for å sove, klarer å fokusere bedre og at jeg generelt bruker mobilen mindre. Det føles så mye bedre å bestemme over hvor jeg vil ha oppmerksomheten min selv. I begynnelsen tenkte jeg ofte på om jeg gikk glipp av ting, men det har avtatt etter en tid.

Sosiale medier er absolutt noe som gir mye godt til verden, men som med alt annet handler det om å finne en balanse. For meg har det hjulpet å fokusere på å finne denne balansen og begrense min egen bruk på sosiale medier der hvor det egentlig ikke handler om å være sosial. Tid er tross alt det mest verdifulle vi har, og bruker du tiden på ting som verken gagner deg eller gjør at du føler deg bra; hva er vitsen? Så prøv hvis du føler du trenger det, det er tross alt ikke verre enn at du kan begynne på igjen etter en stund dersom det blir et stort savn. Jeg har fått mye mer tid til meg selv og mine tanker, og jeg vil mye heller gå glipp av en fest enn å gå glipp av det.