Hopp til innhold
?

Jeg har opplevd psykiske påkjennelser, er nå ofte lei meg, ensom og unngår

Annet 22 . 07 November 2022

Spørsmål

Hei! Jeg har i barndommen opplevd psyskiske påkjennelser. Det har vært fra både skole, foreldre og fra meg selv om selvfølelse, følelser, mestring. Jeg husker nesten ingenting fra barndommen, unntatt enkelte hendelser som har vært vanskelig, som jeg tror kan ha skapt en form for traume reaksjon. Jeg synes det er vanskelig å være i lignende situasjoner som voksen, i redsel for å få angst og følelse av å komme meg vekk. Jeg vet egentlig ikke hvem jeg er nå i voksen alder. Jeg føler jeg ikke har en tilknytning til noe. Jeg er ofte lei meg, føler meg ensom

Annet (22)

Psykolog svarer

Hei

Det høres ikke lett ut å streve med å vite hvem du er, og være mye lei deg og ensom. Har du snakket med noen du stoler på om hvordan du har det? 

Det er mange som kjenner at de begynner å tenke mer over barndommen og se det som har skjedd i ett annet lys i overgangen til å være voksen. Som barn er vi mer i det som skjer, uten å ha mulighet til å se det i perspektiv. Det er derfor ikke uvanlig å tenke mer på hvordan man har hatt det, og lure på hvem er jeg både med det som har vært vanskelig og uten det. 

At du merker at du vil unngå situasjoner som minner deg om hendelser fra barndommen, er viktig å ta på alvor. Det er akkurat redselen for å få angst og unngåelse, som mater angsten og kan gjøre det verre for deg. 

Det finnes god hjelp å få, og det er mange som får hjelp med det du beskriver. Dette trenger du ikke stå i alene. Jeg vil anbefale at du tar kontakt med fastlegen din eller din studentsamskipnad for å få hjelp til å sortere og finne ut hvor du kan begynne for å få det bedre. Jeg legger også ved noen artikler du kan se på, for å se om de kan være til hjelp. Jeg vil også anbefale deg å se på denne nettsiden for mer informasjon om traumer

Vennlig hilsen fra psykologen

Jeg synes også du bør lese: