Spørsmål
Hei, Jeg har opplevd mitt første brudd og det skjedd egt for 2 måneder siden, men jeg klarer ikke å helt å gå over det. Jeg viser så mye uten på at det har påvirket meg, men inne meg er eg psykisk sett sliten og knust. Kanskje kommer det av at vi gjorde slutt ikke fordi vi ville men fordi vi måtte (av ulike grunner). Jeg gjorde det slutt egt, og han ble sint og ghostet meg. Det gjør så vondt fordi jeg ikke klarer å slutte å tenke på han. Jeg er psykisk uvel av alt dette og vil at det skal gå over, men jeg er veldig glad i han og skulle ønske at vi ikke gjorde det slutt som uvenner. Jeg vet ikke helt hva jeg skal gjøre, jeg er siste året på studiet og det påvirker hverdagen min og jeg sover dårlig pga det. Jeg føler at jeg såret han veldig og for dårlig samvittighet for det. Hva skal gjøre for å gjøre det godt igjen? Han var min beste venn, en trygg person jeg kunne snakke med alt om, og nå føler jeg at jeg har mistet en viktig person i livet mitt.
Familieterapeut svarer
Å komme over et brudd, og det å ivareta en god relasjon med sin eks, er ingen enkel sak. I hvert fall ikke samtidig.
Du skriver dette er ditt første brudd, som også kan gjøre det ekstra vanskelig, fordi det er det første. Du skriver også at dere gjorde det slutt av andre grunner enn at dere «ville det», noe som kan føre til at det sitter lenger i, enn dersom det var veldig villet fra begge parter.
Sorg
Jeg vet ikke om du vil beskrive dette som kjærlighetssorg, men et brudd innebærer som regel ulike elementer av sorg.
- Sorg over det som ikke ble
- Sorg over å ikke få det til med en annen
- Sorg over det som kunne vært dersom bare, hvis at osv..
- Og her; sorg over å ha mistet din beste venn, en viktig person i livet ditt.
Det du beskriver høres ut som en naturlig reaksjon på en uvanlig situasjon, en sorg – reaksjon. Sorg påvirker ofte både matvaner, søvnvaner og konsentrasjon på skole (og jobb), og vi er derfor ikke helt «på topp» i denne fasen. Og kanskje du også må tillate deg og gå litt ut og inn av dette, med tanke på forventninger til topp søvn og topp prestasjon en tid fremover.
Det å forsøke å etablere noen rutiner når man er i sorg, kan likevel være lurt. Som for eksempel:
- Velge noen få steder/tidspunkt for å «få ting ut», til en god venn, støttespiller du stoler på
- Velge noen steder/tidspunkt for å koble av (en hobby, trening, noe som får tankene over på noe annet iblant)
- Sette av noe tid til
- Spise næringsrike måltider og legge deg til fast tid + stå opp til fast tid
Ulike måter å takle følelser
Det høres også ut som om dere takler denne sorgen, eller bruddet, litt ulikt.
Du sier du vil gjøre det godt igjen, mens han reagerer blant annet med å ghoste deg og bli sint. Sinne er også en følelse som er knyttet til det å ikke få det til, og som kan dukke opp når man opplever seg avvist, fremfor tristhet (som er et annet uttrykk for den samme følelsen).
Her er vi mennesker ulike, og iblant ulike som kjønn. Der noen av oss i større grad er opptatt av å bevare en god tone, eller god relasjon med ekser, gjør andre det de kan for å overleve, ved å komme seg raskt unna, og ikke forholde seg til sin eks.
Når begge har masse følelser knyttet til det som har skjedd, kanskje også blandede som her, hvor man gjør et valg mer på grunnlag av «må», enn «vil», vil gjerne ofte mange spørsmål dukke opp uten å ha mange enkle svar.
Men gode relasjoner (og forhold) handler både om tid, frihet og timing. Så kanskje er det ikke rett tid nå, og kanskje må du gi ham den frihet å deale med det slik at han ønsker nå. Så kan det hende at det endrer seg, men det er ikke sikkert det er du som kan, eller skal, forsøke å hjelpe ham med alternativer denne gangen, selv om det kan være vondt å gi slipp.
Jeg legger ved to artikler som studenter har skrevet om sine opplevelser av kjærlighetssorg, som kanskje også kan være til hjelp for deg.
Vennlig hilsen fra Sosionom/familieterapeut