Spørsmål
Hei, jeg går hos en avtalespesialist psykolog og jeg har en stund nå også mistenkt at jeg har ADHD uten å ha tatt opp dette med noen. Jeg prøvde å lese litt om utredning, men lurer på om avtalespesialist psykologer kan utrede for det eller om jeg må gå på nytt til fastlegen for å få en henvisning til DPS?
Psykolog svarer
Utredning av ADHD skal kun gjøres av kvalifisert helsepersonell, slik som psykologer eller psykiatere. Hvis jeg var deg ville jeg begynt med å ta spørsmålet og ønsket ditt om utredning opp med den avtalespesialisten du allerede går til.
Psykologer kan i prinsippet utrede og sette diagnosen ADHD, men for å få evt utprøving av medisin må du sees til av psykiater. Så selv om psykologen du går til nå kanskje kan gjennomføre noe kartlegging med deg bør du henvises videre til spesialisthelsetjenesten/DPS, fordi en psykiater må stå som ansvarlig for evt utprøving av medisiner. En slik henvisning kan evt inneholde oppsummering av kartlegging som skjer hos avtalespesialisten du går til, hvis denne kan gjøre dette. Fastlegene skal vite hva slags somatiske undersøkelser som bør gjøres i forkant av henvisning til spesialisthelsetjenesten.
Om en henvisning til spesialisthelsetjenesten skal skrives av fastlegen din eller avtalespesialisten du går til kan du drøfte med avtalespesialisten.
Du kan også lese vedlagte artikkel om kjennetegn ved ADHD og hvordan ADHD skiller seg fra andre symptomer.
Jeg legger også ved en artikkel med studietips til studenter med ADHD som kan være nyttig.
Lykke til med utredning.
Vennlig hilsen fra psykologen