Hopp til innhold
?

Bør jeg dra på legevakta, eller er det helseangsten?

Kvinne 23 . 05 September 2025

Spørsmål

Plis svar fort. I det siste (over en uke) har jeg følt på flere skremmende symptomer som: vondt i brystet, ekkelt i halsen, som om den er tett/ klump, får høy puls/ hjertebank av ingenting, også ved ro, føler jeg puster tungt. Har også opplevd prikking på tunga. Har et oximeter som varierer mellom 95-98). Har klart å dra på (enkel) trening. Kan dette være symptomer på jernmangel eller allergi, tett i nesa ? Jeg blir bekymret for at det kan være noe akkutt galt med hjerte/ lungene mine, at jeg ikke får puste. De to siste dagene har jeg også våknet jeg med/ av tung pust og hjertebank. Tror jeg tok en EKG som var normal i mai. Jeg har fått hjertebank/ tung pust av små aktiviteter (feks gå av bussen, gå til et annet rom etc) men ikke hver gang. Samtidig klarer jeg å dra på trening som jeg liker. Er det angst? Kan det vente til mandag? har helseangst. Ironisk å dra på legevakta når jeg kan dra på trening/shopping rett etterpå? Føler meg ellers frisk

Kvinne (23)

Psykologen svarer

Hei

Jeg forstår at du er veldig bekymret nå, når det skjer ting i kroppen som skremmer deg. Samtidig har du klart å prøve å være i aktivitet, for eksempel trene. Det synes jeg er veldig bra og fornuftig gjort!

Alarm i hjerne og kropp

Alle plagene du beskriver er ganske typiske angstsymptomer. Når vi får angst forteller hjernen oss at vi er i en farlig situasjon, og at vi derfor trenger mer oksygen (da kjennes det som vi ikke får nok luft), at hjertet skal slå fort, og at musklene skal strammes - for å kunne forsvare oss eller flykte i denne "farlige" situasjonen. Når så dette skjer i kroppen, kjennes det ubehagelig ut, og dersom vi tenker at det kan være tegn på farlig sykdom, blir vi enda reddere, og symptomene forsterkes, ettersom hjernen nå er enda sikrere på at vi er i fare. Dermed havner vi i en vond negativ sirkel. Når vi har hatt det slik noen ganger blir vi også ubevisst opptatt av å følge nøye med på kroppen vår, slik at vi oppdager alle de små variasjonene som skjer naturlig i løpet av en dag, for eksempel når vi reiser oss, er i bevegelse, er slitne eller stresset. Derfor vil ofte de som har helseangst kjenne ulike symptomer i kroppen mye oftere enn de som er mindre bekymret og følger mindre med. 

Fokus utover

Dersom du klarer å rette fokus utover en periode, tenke mindre på sykdom, og legge mindre merke til hva som skjer i kroppen din, vil du kanskje se at plagene virker å være mindre til stede. Når du lever livet som normalt, og engasjerer deg i vanlige aktiviteter, forteller du hjernen din at det ikke er noen fare, og alarmen skrus etter hvert av. Ved å rette oppmerksomheten mer utover, vil du også merke mindre av de små variasjonene i kroppen som skremmer deg slik. Dette er selvfølgelig ikke så lett når man er redd for at det er noe alvorlig galt, men det er lurt å øve på det, og samle erfaring med at det ikke var noe galt denne gangen heller. Da blir det kanskje litt lettere neste gang du blir skremt. Shopping og trening høres derfor ut som en mye bedre idé enn legevakta.

Kortvarig lettelse

Når man har helseangst er det fristende å gå til legen for å få sjekket at det ikke er noe galt, slik at man slipper å bekymre seg. Da kan man puste lettet ut! Problemet er at lettelsen gjerne ikke varer så lenge, ganske raskt begynner man å bekymre seg på nytt, for de samme eller for nye symptomer, og kanskje er man enda reddere enn før. Da blir det faktisk slik at det å gå til legen for en sjekk opprettholder og forsterker problemet! Derfor er det mye nyttigere på lang sikt, at man øver seg på å beholde roen, la det "stå til", og får erfaring med at det ikke var noe farlig likevel. Stol på at kroppen sier mye tydeligere i fra dersom det virkelig er noe galt.

Lykke til <3

 Vennlig hilsen psykologen
Jeg synes også du bør lese: