Hopp til innhold
?

Kan man bli for seksuelt opphisset av noen?

Kvinne 20 . 21 Oktober 2024

Spørsmål

Hei, jeg er jomfru og hat møtt en fyr hvor jeg for første gang føler meg veldig seksuelt tiltrukket. Når vi koser så blir jeg «tåkete» i hodet. Og bare han sender et bilde så smelter jeg bitte litt. Jeg er bare redd for at det blir for mye følelser å håndtere hvis vi ender opp med å ha sex. Går det ann å bli for seksuelt tiltrukket/opphisset av noen? Og hva skjer hvis jeg ikke klarer å tenke i det hele tatt og «mister» det helt liksom? Jeg er redd for hvilke følelser jeg kan kjenne på, og siden jeg ikke har følt noe av d før, så er jeg redd jeg får for mye følelser og ødelegger ting i mellom oss…

Kvinne (20)

Studentrådgiver svarer

Hei

Så hyggelig at du har møtt en fyr som får deg til å føle så mye positivt! Det høres ut som du er kjempe forelsket, og det er en berusende følelse.

I forskningsartikkelen Fornuftig forelskelse står det: "Forelskelse er menneskenes nærmeste form for naturlig rus, og den gjør deg halvveis gal. Moderne psykologi viser at denne galskapen faktisk er fornuftig. Forelskelsen, som gjerne oppfattes som irrasjonell, gjør så du blir forberedt til å binde deg til et annet menneske. Ved å dagdrømme om en annen person, simulerer du hvordan fremtiden vil bli". I evolusjonsperspektivet er det viktigst å føre genene videre, og dermed vinner gjerne forelskelsesrusen over andre mer eller mindre viktige ting. "Vi mennesker er aller lykkeligst når vi er forelsket. Når vi opplever lykkerus skjer det endringer i hjernen, deriblant skilles det ut et molekyl i hjernen som heter dopamin – også kalt for lykkehormon".

Du spør om det går an å bli for seksuelt tiltrukket eller opphisset av noen? I den samme forskingsartikkelen står det: "Dopamin styrer instinktene som sikrer arten å overleve: jakt og sex. Vi trenger mat, og vi trenger å formere oss, derfor trigges vi til å fortsette. Når vi produserer mye dopamin, får vi et rush og vi får lyst på mer. Derfor er det godt å være forelsket, dopaminrusen påvirker adferden vår". Som teksten indikerer, så kan man oppleve at forelskelsesrusen påvirker atferden vår, og kanskje føle at man ikke har helt kontrollen over seg selv i samme grad som før. Vi liker jo helst å ha kontroll, så sånn sett kan det jo sammenlignes med å "miste seg selv" litt, men jeg vil ikke si at det er feil så lenge det ikke påvirker hverdagen din negativt. Det du beskriver høres ut som en gryende forelskelse som kan føre til noe fint. 

Før dere eventuelt har sex er det en god idé å bli trygge på hverandre. Å kunne kommunisere godt sammen, og dele tanker og følelser, vil antagelig føre dere nærmere hverandre og skape et godt utgangspunkt for intimitet. I en artikkel i tidsskriftet Sykepleien, Hva er seksuell helse?, står det at seksualiteten er en sentral del av deg som individ, en drift til å søke nærhet til deg selv og til å finne nærhet og kjærlighet til en annen person. Seksualiteten har betydning for livskvaliteten vår. 

Selv om man blir opphisset betyr ikke det nødvendigvis at man er klar til å ha sex, Forskning.no. Det er viktig at du setter grenser, og ikke begir deg ut på noe som du ikke kjenner deg klar for. Du kan finne litt informasjon og råd og tips om hvordan få et tilfredsstillende seksualliv på NDLA sin nettside.

Det er ikke nødvendigvis sånn at første gang man har sex er en fantastisk opplevelse. Om dere er trygge på hverandre, og har god kommunikasjon vil det gjerne bidra til en bedre opplevelse. 

I artikkelen som er vedlagt står det: "La oss være ærlige: sex går ikke alltid som man hadde sett for seg, til tider kan det være ganske klønete". I denne artikkelen kan du få litt tips om hvordan du kan snakke om sex med partneren din.

Så lenge dere har en god dialog dere imellom, og du er trygg på partneren din, ville jeg ikke vært redd for å "miste det", som du skriver. Det er en del av nytelsen å kunne "miste det" litt, og det kan føre til at dere kommer nærmere hverandre heller enn at det vil "ødelegge ting" mellom dere.

Vennlig hilsen fra Studentrådgiver

Jeg synes også du bør lese: