Hopp til innhold
?

Er jeg en påtrengende og dårlig person?

Kvinne 23 . 21 Februar 2023

Spørsmål

Hei! Jeg er i en periode hvor jeg føler meg ganske nedstemt. Først og fremst føler jeg meg som en dårlig person. Jeg føler jeg har tatt valg som jeg angrer på og jeg drar meg selv ned for å være et dårlig menneske ovenfor andre. Føler dette er veldig tungt da jeg og andre i utgangspunktet ser på meg som en veldig god person og en god venn, men nå stiller jeg meg spørsmålet om jeg egentlig er det. I tillegg føler jeg at jeg er påtrengende hos vennene mine. De bor i et kollektiv og jeg er der ofte, men får av og til følelsen av at jeg trenger meg på. Dette får meg også til å føle meg som er dårlig menneske.

Kvinne (23)

Sosionom/familieterapeut svarer

Hei

Det høres ut som det er litt tungt å være deg for tiden, du beskriver deg ganske nedstemt, at du er et dårlig menneske overfor andre og at du føler du har gjort dårlige valg. Disse følelsene er energikrevende, og kan føre til at du føler deg sliten eller motløs. Du beskriver ikke hvilke valg du angrer på, men er det slik at de har fått negative konsekvenser for deg, eller at det bare føles dårlig ut?

Det positive er at du, og andre, kan anerkjenne at du er en god person og en god venn. Det er viktig å holde fast på denne sannheten, da det er en god motpol til dine negative tanker.

Du opplyser at du er inne i en periode, det positive med en periode er at det har en start og en slutt, slik at du kan anta at dette vil kunne endre seg på sikt. Jeg vil anbefale deg å våge og snakke med dine venner om dine følelser, få hjelp til å avklare dine negative antagelser. For meg så høres det ut som om du får mye negativ tilbakemelding fra deg selv, uten god grunn. Alle kan gjøre dårlige valg, eller gjøre andre ting som ikke er ideelle, men det gjør deg ikke til en dårlig person. Legger ved noen artikler om hvordan man kan være god mot seg selv, og unngå å være så kritisk.

Hvis du opplever at det er vanskelig å komme seg ut av disse negative tankene, så kan du ta kontakt Studentsamskipnaden der du studerer for å undersøke muligheten for samtaler der. 

Og husk, du er en god person!

Vennlig hilsen,
Sosionom/familieterapeut

Jeg synes også du bør lese: