Tenker fremdeles på eksen min daglig, hva skal jeg gjøre?

Kvinne 22 .

Spørsmål

Jeg tenker fremdeles på eksen min daglig, og det er to år siden vi slo opp. Hva skal jeg gjøre

Kvinne (22)

Sosionom svarer

Hilde ScheiMargit Røed TaxeråsEva Åsheim
Hei


Først og fremst vil jeg bare sin at svaret mitt her er bygget på lite informasjon, bare at du fortsatt tenker på eksen din etter to år. Jeg vet ikke hvordan forholdet var, hvordan det endte eller hvordan hverdagen din er nå. Så ta da med deg det som passer og la resten ligge når jeg reflekterer i svaret her. 

Det du kjenner på, er veldig menneskelig. Å tenke på en tidligere partner etter et brudd er veldig vanlig. Det sier ingenting om at det er noe galt med deg. En kjæresterelasjon knytter oss både sammen til personen og en spesfikk tid i livet. Slike bånd slipper ikke taket selv om tiden går. 

Det gjelder også når forholdet var vanskelig, og noen ganger særlig da. Prøv å vær nysgjerrig på hva tankene prøver å fortelle deg? Er det personen du savner, det dere hadde sammen, eller kanskje noe i livet ditt akkurat nå? Mange merker at tankene blir sterkere når de er slitne, ensomme eller usikre på veien videre. Du kan prøve å legge merke til hva som skjer før tankene kommer, og hva du kjenner i kroppen når de er der. Du trenger ikke noen fasit. Det holder å være litt vennlig nysgjerrig på deg selv og bevisstgjøre deg på egne tanker og følelser.

Det kan også hjelpe å skille mellom å tenke på noen, og å grue seg til at man tenker på noen. Det siste gjør ofte tankene mer påtrengende. Å skyve en tanke bort fungerer sjelden. La den heller være der. Legg merke til den med en vennlig holdning som "ja, der var den tanken igjen", og deretter vend oppmerksomheten forsiktig mot noe annet. Tanker er ikke en ordre, og du trenger ikke å gjøre noe med dem. Hvis du grubler mye, kan det være lurt å gi grubleriet en liten, men avgrenset plass, for eksempel 15 til 20 minutter på et tidspunkt på dagen, og la tankene vente til det tidspunktet når de dukker opp ellers. Du kan også skrive ned tanker i dette tidsrommet slik at du får de ut av holdet og ned på et papir. Dette kalles bekymringstid og jeg legger ved en artikkel om denne metoden under svaret her som du kan lese.

Håper at dette var noen tanker på veien videre og at du finner ut av dette. 

 

mvh

Klinisk sosionom

Hilde ScheiMargit Røed TaxeråsEva ÅsheimLene Beate Kjemphol LoyMartin Larsen Ørnfjord
Jeg synes også du bør lese:
Var dette nyttig for deg?

Ingen kommentarer ennå. Bli den første til å skrive!

Del gjerne din mening, erfaringer, og støtte til andre her.
Kommentarer forhåndsgodkjennes, se .
Ønsker du svar fra en fagperson? Send inn eget spørsmål.

Finner du ikke det du leter etter?

Send inn spørsmålet ditt anonymt. Du får svar fra en fagperson, vanligvis innen et par dager.

Spør anonymt