Spørsmål
Hei! Jeg har bodd i bofellesskap i studentboliger en stund nå og kjenner jeg ikke orker det mer. Jeg har en autismediagnose og synes det er veldig vanskelig å forholde meg til andre. Det blir uforutsigbart, jeg har ikke kontroll over omgivelsene mine og jeg blir tvunget til å være sosial eller bli konfrontert av andre når jeg ikke orker eller er klar for det. Jeg kan få sterk angst av dette og bli veldig mentalt sliten. I tiden jeg har studert har jeg tenkt at dette er noe jeg bare må holde ut til jeg kan jobbe og ha råd til eget sted. Det har lenge gått utover min psykiske helse og forårsaket mye stress og angst, hvor jeg ikke klarer å slappe av eller føle meg komfortabel hjemme, føler jeg må være på vakt hele tiden og at mine planer og rutiner stadig blir avbrutt av at jeg må forholde meg til andre som ikke alltid tar så mye hensyn. Kommunikasjon får jeg heller ikke helt til. Er det alternativer, eller må jeg holde ut?
Rådgiver svarer
Det høres ut som at du har det ganske vanskelig i hverdagen der du bor. Mangel på forutsigbarhet og kontroll kan være en del av det å dele bolig, og med en autismediagnose kan det være ekstra slitsomt.
Å bo et sted som skaper angst og dårlig psykisk helse er ikke bra. Det er viktig å kunne slappe av hjemme i sin egen bolig. Jeg lurer på om du har forsøkt å bytte til en egen leilighet i SiO? Det kan være du kan ha rett til å få egnet bolig. Du kan søke om å få bytte bolig til egen leilighet, og du kan også gjerne legge ved en legeerklæring som støtte til søknaden.
Studenter med ulike diagnoser kan ha rett på tilleggsstipend fra Lånekassen, og hvis ikke du allerede har dette, vil jeg anbefale deg å søke på det. Videre har jeg lyst til å tipse deg om Mestringskurs for studenter med autisme som starter opp i høst igjen. Det er helt gratis, og har vært veldig nyttig for mange.
Du skriver at du ikke får til kommunikasjon - jeg må si at jeg syns du er god til å kommunisere skriftlig iallfall, så det er mulig du får til mer enn du tror. Og hvis det er slik at du uansett må bli boende en liten stund til du finner et eget sted å bo, så kan det være du kan vise de andre spørsmålet ditt her i Studenter spør? Kanskje de andre vil forstå situasjonen din bedre om de leser dette, og de kan bli mer forståelsesfulle og hjelpe deg å gjøre ting mer forutsigbart? Hvis de andre kjenner til situasjonen din og ditt behov for kontroll og forutsigbarhet så kan det hende de vil hjelpe deg ha det best mulig fremover.
Ønsker deg masse lykke til!
Vennlig hilsen klinisk sosionom