Spørsmål
Korleis få eit mindre anstrengt forhold til mat? Korleis unngå og kjenne etter før man putter i seg alt mulig bare fordi man har eit fullt kjøleskap. Sliter med overspising og deretter mye kvalme etter. Korleis unngå å overspise?
Det er strevsomt å ha et anstrengt forhold til mat. Episoder med overspising der en mister kontrollen over matinntaket og spiser så mye at en blir kvalm og uvel er en av de mest utbredte vanskene med mat. Det kan gjøre fysisk vondt og det kan også lede til at en skammer seg og ikke tørr å prate med noen om det, så jeg synes det er veldig fint at du skriver inn til oss!
Hvordan få et mindre anstrengt forhold til mat?
Et anstrengt forhold til mat innebærer for mange også at en har et anstrengt forhold til kroppen sin og/eller vekten sin. Det kan være mange grunner til at forholdet til mat blir anstrengt. Og vi mennesker sammenligner oss ofte med andre og vi kan ende opp med å bruke veldig mye tid på nettopp dette.
- Hvis du er en som bruker mye tid på å lese og se på bilder av andre som er opptatt av kropp, mat og vekt kan det være lurt å ta seg en pause fra den slags inntrykk, fordi vi vet at dette kan fore egen usikkerhet rundt eget kroppsbilde og øke overopptatthet av kropp, mat og vekt.
- Det å få et bedre forhold til mat innebærer også å jobbe for å få et bedre forhold til kroppen sin. Kan du reflektere litt over hva kroppen din gjør for deg i hverdagen? Er det noe du kan kjenne takknemlighet for at kroppen din får til? Sterk nok til å løfte og bære ting? Får deg fra A til B? Det å tenke på kroppen som en samarbeidspartner du må gi påfyll, mat og omsorg, for å gi deg konsentrasjon og energi til å gjøre det du ønsker heller en motstander du kjemper mot.
Hva trigger overspisingen?
- Det kan være hjelpsomt å bli mer bevisst på om det er noe mønster i når og hva som kan trigge overspisingstrangen din. Kommer denne trangen i visse situasjoner, f.eks når du kjenner på visse følelser? Noen kan legge merke til at når de er lei seg eller føler seg ensom kan en få trang til å overspise som en måte å trøste seg på og vekke andre følelser. For ofte gir overspising i øyeblikket noen gode følelser eller fungerer som distraksjon. Noen kan kjenne mest trang til å overspise når de er veldig stressa eller kjeder seg. Skjer det oftest på kvelden når du er aleine og ikke har noe å finne på?
- For noen kan overspising trigges av at en har forsøkt å sulte seg og hoppet over måltider tidligere på dagen og vi vet at dette kan øke sjansen for å overspise.
- Det å se mye fristende mat ved at en ser maten foran seg kan også vekke lysten til å spise.
Hvordan få bukt med overspisingen?
- Et sted å starte er å spise regelmessig og nok gjennom hele dagen, da det kan forebygge trangen til å overspise senere på dagen. Noen kan ha vansker med å kjenne sult/metthet og da kan det å spise til ca de samme tidspunktene hver dag hjelpe kroppen med å finne tilbake til en rytme den blir vant med.
- Avhengig av om du kommer fram til at ulike følelser som nevnt over kan trigge og utløse overspisingen, vil det være til hjelp å øve deg på å sette ord på disse følelsene du har og være nysgjerrig på hva som har utløst dem. Det å akseptere og forstå følelsene dine og anerkjenne hva slags behov de uttrykker kan gjøre at du utvikler et annet språk og da ikke lenger trenger overspisingen i like stor grad som før. Er det andre måter du for eksempel kan dekke behov for trøst på, andre måter å møte ensomhet eller kjedsomhet?
- Det kan være vanskelig å bryte slike mønstre helt på egenhånd og hvis du opplever det er det lurt å søke hjelp.
- Hos ROS (Rådgivning om spiseforstyrrelser) kan du søke hjelp direkte selv via chat, telefon og gjennom samtaler individuelt eller i grupper.
- Fastlegen din kan også være en god samtalepartner og hjelpe deg med henvising videre til behandling om du trenger det.
- Du kan også undersøke tilbudet hos din studentsamskipnad, da noen av disse har tilbud rettet mot studenter med et anstrengt forhold til mat.
- Spisfo (Spiseforstyrrelsesforeningen) har også støttetelefon og chat og mye informasjon på sine nettsider.
Jeg legger ved to artikler som handler om overspising og som jeg håper kan være hjelpsomme for deg.
Jeg ønsker deg lykke til videre med å få et bedre forhold til deg selv og mat!
Vennlig hilsen fra Psykologen