Hopp til innhold
?

Hvordan håndtere nakenhet i offentlig rom?

Kvinne 18 . 25 November 2024

Spørsmål

Hei. Var på badeland i går, som ble en pinlig opplevelse. Der vi var så var det fellesgarderobe (masse båser, og gangavstand til kjønnsdelte dusjer). Dette visste ikke jeg, og presterte å ha med et «mini håndkle». Alle andre som gikk fra dusj til bås hadde stort håndkle å skjule seg bak, men jeg hadde altså ikke det. Jeg ante ikke hva jeg skulle gjøre. Hadde jo selvfølgelig gått inn i en av de båsene som var lengst borte. Det ble til at jeg bare måtte gå ut blant mange påkledde og folk i håndklær av alle kjønn, naken. Det var mange som stirret, smilte og jeg fikk hvertfall oppmerksomhet. Som om ikke det var nok så var det også en badevakt som var og fikset noe i garderoben. ALLE så meg naken. FLAUT. Men hva skulle jeg gjort. Det er vanskelig for meg å dusje naken i damegarderoben, der de aller fleste er nakne, bare sånn for å vise hvor jeg står. Hva er rett å gjøre i den situasjonen? Hadde andre gjort det samme som meg?

Kvinne (18)

Studentrådgiver svarer

Hei
Først og fremst må jeg få si at jeg synes du er tøff! Snakk om å eie situasjonen og bare gå "all in". Kudos til deg, og hatten av!
 
Du kunne selvfølgelig ha valgt å gå inn i undertøyet eller badedrakten, og tatt det av inne i dusjen, men når valget falt på naken kropp med lite håndkle tror jeg at de som så deg må ha tenkt det samme som meg - "fy søren hun er tøff!"
 
Du skriver om positive reaksjoner i form av smil, og nevner ingen negative reaksjoner. Da tenker jeg at ingenting galt har skjedd, og du skal bare fortsette å eie situasjonen. 
 
Det er mye som kan oppleves som flaut her i verden, men i ettertid ser man jo at det meste helst gikk bra. Du turte å gjøre noe som var langt utenfor din komfortsone, og det står det respekt av. I stedet for å kjenne på at det var flaut, kjenn på mestringsfølelsen i å ha gjort noe du synes var vanskelig. 
 
Du spør om hva som er rett å gjøre i en sånn situasjon, og om andre ville gjort det samme. Antageligvis er det mange som ikke ville vært like tøffe som deg, og kanskje til og med forlatt hallen og gått glipp av den planlagte badingen. Andre igjen ville kanskje gått inn uten å ofre det en tanke, som om det var den mest naturlige tingen i verden å vise seg naken offentlig. Det er ingen fasit her på hva som er rett å gjøre, med mindre svømmehallen har et konkret forbud mot nakenhet i fellesgarderoben. Det er jo tross alt svømmehallen som oppfordrer til nakenhet i dusjen før man skal bade, så det ville vel være litt dobbeltmoralsk å ha forbud mot naken kropp.
 
Neste gang kan du jo ta med et større håndkle hvis du ikke ønsker en repetisjon på forrige hendelse, men alt i alt synes jeg du håndterte dette helt strålende!

Vennlig hilsen fra Studentrådgiver