Hopp til innhold
?

Jeg tror jeg har et rusproblem, hvem kan jeg snakke med om dette?

Mann 24 . 11 November 2025

Spørsmål

Hei! Jeg har i den siste tiden begynt å bli ganske bekymret for mitt forhold til rus. Dette gjelder alkohol og kokain. Følte jeg hadde kontroll lenge, men har i den siste tiden innsett at drikkingen og kokainbruken de siste to månedene har gått utenfor det som jeg føler kan kalles et «normalt» bruk. Som student er jeg derfor livredd for å miste kontrollen, og at dette potensielt kan gå utover prestasjonen på skolen, og kanskje utvikle seg til noe mer alvolig. Føler det er få muligheter for meg å kunne få hjelp og snakke med noen om dette. Lurer derfor på; hvor og hvem jeg kan henvende meg til for å snakke ut om dette. Jeg må i tillegg nevne at dette ikke er en nødssituasjon, men at jeg bare trenger litt veiledning. Mvh. Bekymret Student

Mann (24)

Psykolog svarer

Hei

Tusen takk for at du tar kontakt. Det å reflektere over sitt alkohol- og rusbruk er viktig, og det er beundringsverdig at du tar kontakt og anerkjenner overfor deg selv at det ikke lenger føles ut som noe positivt for livet.

Det er også utrolig fint å høre at du ønsker hjelp og å snakke med noen om det. Erfaring tilsier at det å inkludere hjelpeapparatet oftest gir bedre resultater enn når man forsøker å slutte helt på egenhånd. 

Jeg tenkte jeg kunne skrive litt om avhengighet generelt, og i tillegg gi noen tips til hvordan å håndtere det. Kanskje dette er noe du kan dra nytte av i denne tiden?

Det finnes mange årsaker til at mennesker ruser seg, ofte handler det om dårlige mestringsstrategier. For eksempel kan mennesker unngå ubehag ved å ruse seg og dermed forsvinne inn i en alternativ sinnstilstand. Redusere grubling og negative følelser, eksempelvis. Rus kan være et resultat av gruppepress og en frykt for å miste sin sosiale omgangskrets dersom man ikke er med. Det kan også være et forsøk på å håndtere dårlig selvfølelse, eller ha en falsk forståelse av at man presterer bedre på rus og derfor ikke våge å være uten. Jeg oppfordrer deg å identifisere hva som stemmer for deg; hva som er grunnen til at du drikker/ruser deg, hva som er vanskelig med å slutte, hva som er konsekvensen av å slutte.

Mennesker som er avhengig kjenner ofte på utfordringer som for eksempel:

  • Må øke dosen for å oppleve samme effekt
  • Rusen påvirker andre områder av livet som jobb, skole, fritidsaktiviteter
  • Den påvirker relasjonen til andre
  • Rusen blir altoppslukende, også i tankene/planene
  • Personen klarer ikke leve opp til plan om å slutte/redusere inntak
  • Personen fortsetter selv om det er blitt et problem
  • Opplevd manglende kontroll
  • Når det blir tatt opp reagerer personen med å benekte/avvise/bagatellisere

 

Det kan være til hjelp å lage en plan for deg selv. Et eksempel er dersom du ruser deg når du er på fest.

  • Du kan unngå sprit da mange opplever det er lettere å ha kontroll da
  • Du kan bestemme deg antall enheter, fordele disse gjennom kvelden
  • Dra hjem dersom du har oversteget planen med en (det er aldri for sent å snu)
  • Avtal med en du stoler på som også skal være der
  • Hvis du opplever press vurder å ta avstand fra disse menneskene en periode
  • Vurder om du kan møte de du er på fest med i andre settinger
  • Fokuser på andre sosiale arenaer som fritidsaktiviteter, kaffe, natur, etc.

Det viktigste er, som du selv sier; å ha noen å snakke med. Vær åpen med de som er deg nærmest, be om støtte i denne tunge tiden. Det å gi seg med rus/alkohol eller redusere inntak er ikke lett, men det er så utrolig fint å høre din innsikt og ønske om endring.

Hold på motivasjonen og minn deg på både hvorfor det er tungt og hvorfor du vil ha det bedre. Vær snill med deg selv i denne prosessen. Dette løses ikke over natten, ta et steg om gangen. For hver gang du evner å redusere vil du gradvis komme deg til målet. At du har forstått utfordringen er en stor del av jobben og vanligvis er det svært tungt å innrømme dette for seg selv, ikke minst andre.

Ettersom du er student er det slik at alle studiesteder har et gratis samtaletilbud der du kan få forståelse og god hjelp, f.eks. til  å sortere tanker og planlegge veien videre. Om du ønsker å snakke med en fagperson i studentsamskipnaden, er du velkommen til å søke opp tilbudene i din studentsamskipnad og ta kontakt. I tillegg kan du oppsøke fastlege for medisinsk oppfølging. Dersom du ønsker å begynne i det små kan du chatte anonymt på rustelefonen.no. 

Du er på god vei, lykke til!

Vennlig hilsen fra psykologen

Jeg synes også du bør lese: