Spørsmål
Hei! Jeg har nettopp begynt på historie studie og merker at det er veldig mye å lese, spesielt små detaljer. Jeg har adhd og sliter veldig med å huske informasjon, spesielt hvis vi må lese fem detaljerte kapitler i hvert emne i uka. Foreleseren vår har allerede begynt å snakke om eksamen, og jeg vet ikke hvordan jeg skal klare å få inn det jeg må fra bøkene, for ikke å snakke om forelesningene. Har dere noen tips som funker for folk med adhd?
Samtaleterapeut svarer
Å begynne på studier på universitet er en stor overgang for mange studenter, og med ADHD kan det være ekstra utfordrende. Det er mye å sette seg inn i, du har kanskje flyttet hjemmefra, skal bli kjent med en ny by og nye mennesker. I starten er det mye som skjer, men husk at det tar tid å bli kjent og at ikke alt må ordnes med en gang.
Pensum kan oppleves overveldende, men prøv å få en oversikt over viktige temaer i emnene først, så kan du få mer detaljkunnskap etter hvert. Struktur i hverdagen er viktig. Sett gjerne opp en oversikt på viktige oppgaver og frister. Sett av tid til studier, fritid, sosiale ting og ha fokus på gode rutiner for måltider, søvn og hvile.
For mange hjelper det å skrive opp hva du skal gjøre, planlegge når du skal gjøre oppgaver og lage en prioriteringsliste. Prøv ut forskjellige arbeidsmåter og forsøk ulike teknikker for å lære, det er ikke sikkert at det som andre gjør passer for deg. Vil tenke at du har noen erfaringer fra tidligere for hva som fungerer for deg, men ofte er det anbefalt å jobbe variert med pensum. F eks lese pensum på egen hånd, bli med i en studie-gruppe, jobbe med oppgaver, lage tankekart og flashcard/puggekort, diskutere med medstudenter, delta i diskusjoner på forelesninger, lytte på lydbok, se videoer etc.
Du som har ADHD, kan søke tilrettelegging på studiet. Snakk med studieveileder for å be om råd, tilrettelegging på studiet og til eksamen.
ADHD-Norge er en interesseorganisasjon for personer med ADHD. Der kan du finne mye nyttig informasjon og tips. Legger ved en link Guide til studenter med ADHD
Dersom du skulle ha behov for å snakke med noen og få hjelp til å jobbe med struktur i hverdagen, kan du bestille en time på din studentsamskipnad
Husk å ta vare på deg selv og ha fokus på egenomsorg! Gjør aktiviteter som du trives med og som gir deg energi. Du trenger også å koble av og gjøre lystbetonte aktiviteter.
Legger også ved en artikkel som du kan lese.
Lykke til med studiet!
Vennlig hilsen fra samtaleterapeuten