Spørsmål
Jeg sliter med motivasjon. Tror det er knyttet til at jeg ikke har noen mål eller ønsker for framtiden. Jeg vet ikke hva jeg vil eller hva jeg liker og hverdagen kjennes generelt tom. Jeg har gjort mye ulike ting som f.eks. å reise, men det gir meg ikke så mye. Jeg prøver å kjenne etter hva jeg liker/synes er gøy, men det er vanskelig. Jeg kan gråte selv om jeg ikke føler meg lei meg osv. Ofte er det heller slik at jeg ser tilbake og tenker at da har jeg nok vært trist eller lignende ettersom jeg gråt. Jeg husker heller ikke hvordan ting føles, så det er vanskelig å vite om det går dårligere eller bedre, fordi jeg ikke husker. Hvis jeg ikke har noe jeg må gjøre kan jeg ligge i senga i flere timer om morgenen fordi jeg ikke orker å stå opp. Jeg er også en del alene, men synes det er lettere enn å være sammen med andre, allikevel føler jeg meg ensom. Selv om jeg har det hyggelig med venner, sitter det langt inne å skulle invitere på noe, og selv om de inviterer kan det føles som ork.
Du beskriver noe jeg tror mange kjenner seg igjen i. Det høres ut som om du har mistet litt taket på hvem du er og hva som betyr noe for deg, og da er det helt naturlig at senga føles som det eneste stedet du vil være.
Manglende retning for fremtiden fører ofte til mangel på motivasjon. Livet er vanskelig, smertefullt og fylt av motstand. Derfor trenger vi motivasjon og retning for å tåle motgangen. Det å være ung handler også om å finne sin retning. Sine verdier og mål. Veien dit kan oppleves tom og meningsløs, men jeg syns det høres ut som du er i en fin prosess med å utforske hva som er verdifullt for deg. Det er vanskelig, men verdt reisen!
Så skriver du at du leter etter hva du 'liker' eller hva som er 'gøy'. Når man har det slik du har det nå, kan det være vanskelig å kjenne på ekte glede. I stedet for å lete etter ting som er gøy, kan vi kanskje begynne å lete etter ting som føles viktige eller riktige. Det er en forskjell på å ha det gøy og det å føle at man gjør noe som gir mening.
Kan også være hjelpsomt å flytte fokuset fra de store målene i fremtiden, og ned til de helt små tingene i dag?
-
Når du ligger i senga om morgenen: Ikke tenk på hva du skal oppnå i livet. Tenk på én ting som er viktig for den versjonen av deg selv du har lyst til å være. Kanskje det bare er å lage en ordentlig frokost eller sende en melding til en venn?
-
Når du er med venner: Du trenger ikke føle at det er bra stemning hele tiden. Det er lov å bare være der og kjenne på at du er en del av et fellesskap, selv om det føles som et ork å bli med.
Lykke til! <3
Vennlig hilsen psykologen