Spørsmål
Jeg har et veldig usunt forhold til vekt.Enten så overspiser jeg eller så unserspiser jeg og jeg er alltid på de ekstreme kantene.Enten så teller jeg kalorier og spiser maks 700kcal om dagen.Sist jeg gjorde dette varte det i et halvt år og jeg mistet ekstremt mye vekt. Men så faller jeg inn i en ny fase der jeg overspiser og spiser nærmere 6000kcal om ikke mer om dagen og legger på meg vanvittig med vekt.Jeg vet ikke hvordan jeg skal stoppe.Jeg får helt tvangstanker rundt mat.Jeg har prøvd å ta dette opp med fastlegen men hun sa jeg ikke kvalifiserer til vektreduksjon piller.Jeg tror hvis jeg hadde gått på noen piller som gjør at jeg ikke sulter meg selv men fysisk bare ikke er sulten så jeg spiser det jeg trenger og slipper å få tvangstanker rundt d å måtte føle seg sulten for å føle meg tilfreds.Evt om dere vet om noe annet jeg kan gjøre?Jeg har prøvd alt og jeg har ikke armer råd.Jeg sliter veldig med tvangstankene.Lege osv sier «bare ikke spis» eller «bare spis» men d er ikke lett
Det du beskriver – med veksling mellom lange perioder med svært lavt matinntak og perioder med overspising, samt de intense tvangstankene rundt mat og sult – viser tydelig at du har et svært anstrengt og vanskelig forhold til mat og vekt. Dette er ikke noe du bare kan «bestemme deg» for å endre, og jeg forstår godt at det er utmattende å leve med dette.
Jeg hører at du ønsker hjelp i form av vektreduserende medikasjon for å dempe sultfølelsen og tvangstankene, og jeg forstår at det kan høres ut som en god løsning. Dessverre er disse medisinene ikke laget for din situasjon – de er beregnet på pasienter med fedme som ikke har klart å redusere vekten på egenhånd. Å bruke dem ved en spiseforstyrrelse ville innebære en ukjent og medisinsk risikabel behandlingsstrategi, og det ville ikke være forsvarlig av din fastlege å skrive ut slike midler til deg.
Det du strever med, handler i stor grad om en underliggende psykologisk problematikk, og det er nettopp derfor den beste hjelpen du kan få er fra spesialister innen psykisk helse. Der kan du få skikkelig utredning og behandling av spiseforstyrrelsen, og hjelp til å jobbe med de tankemønstrene som gjør hverdagen så vanskelig.
Jeg ønsker deg lykke til videre.
Vennlig hilsen
Fastlegen