Hopp til innhold
?

Bør jeg oppsøke lege hvis hemoroidene blir bare verre?

Kvinne 24 . 06 November 2024

Spørsmål

Spørsmål 1. Hvis jeg har fått hemorider, for over ett år siden men så kontakter jeg ingen lege men det blir bare verre og verre hva bør jeg gjøre? Jeg har altså flere nupper der nede. 2. Hvis jeg sliter med vektnedgang grunnet pos hva bør jeg gjøre for å gå ned i vekt? Jeg sliter veldig med kost innholdet mitt da jeg er kresen på ulik mat.

Kvinne (24)

Fastlege svarer

Hei

Takk for at du skriver til Studenterspør!

Jeg skal svare på spørsmålene dine punktvis:

1) Hemoroider er veldig vanlig problem i befolkningen. Ofte skyldes det treg avføring og forstoppelse. Så det er veldig viktig å behandle forstoppelsen også for å få bukt på hemoroide problemet. Når hemoroider først oppstår så kan man forsøke lindrende, reseptfrie midler, slik som scheriproct. Men hvis man ikke kommer i mål med verken hemoroidene eller forstoppelsen så vil jeg anbefale deg å bestille en time hos fastlegen for videre vurdering av dette.

2) Vektnedgang er vanskelig, med og uten PCOS, men PCOS kan gjøre vektnedgangen mer krevende og spesielt hvis du er kresen rundt matvalg. Men vektnedgang kan oppnås selv om man ikke har det mest varierte kostholdet. Det enkleste og viktigste prinsippet for vektnedgang er å spise litt mindre enn sitt daglige kaloribehov. Man pleier ofte å anbefale at folk spiser ca. 500 kalorier mindre per dag enn sitt beregnede daglige kaloribehov. Da vil man forvente å gå ned ca. 0,5 kg per uke. For å få dette til er det lurt å planlegge måltidene, og da kan kostholdsplanleggeren fra Helsedirektoratet hjelpe deg på vei. Jeg vet ikke hvor mye vekten din er, men jo større overvekt man har jo vanskeligere er det å få dette til uten hjelp. Hvis du synes at mine forslag fremstår uoverkommelige, eller du har allerede forsøkt dette, så kan du gjerne be om støtte og råd fra fastlege.

Lykke til!

Vennlig hilsen
Fastlegen