Hopp til innhold
?

Jeg tror jeg har valgt feil studie. Hva gjør jeg?

Kvinne 19 . 05 September 2023

Spørsmål

Hei, Jeg tror jeg har valgt feil studie. Dette gjør meg redd og sliten og demotivert. Kunne gjerne trengt hjelp fra en rådgiver om det er mulig.

Kvinne (19)

Samtaleterapeut svarer

Hei

Dette høres ut som noe en karriereveileder gjerne prater med deg om. Jeg vil anbefale deg å undersøke på lærestedet og i studentsamskipnaden om de tilbyr karriereveiledning. Som du selv beskriver så godt, kjennes det ofte tungt å bære på disse tankene alene. En Karriereveileder lytter, hjelper deg å sortere og lete frem mulige løsninger. 

Du kan også snakke med studieveileder på lærestedet ditt. Du skriver ikke hva du studerer, men noen steder kan man bytte mellom studieprogram uten å bli forsinket i studiene. 

Her er noen spørsmål du kan reflektere over selv:

  • Hva er det som gjør at du ikke trives på studiet nå? Handler det mest om det sosiale eller om det faglige? Eller begge deler?
  • Opplever du at du får til studiene du går på nå? For mange kan det ta litt tid å komme inn i faget, knekke kodene og kjenne på mestring. I den perioden er det vanlig både å tvile og å kjenne seg demotivert. Er det mulig for deg å tenke at du skal forsøke som best du kan nå, og heller re-evaluere etter jul? Hvor kan du isåfall søke støtte i mellomtiden?
  • Er det noe annet du heller vil studere/gjøre? Hvor kan du finne mer informasjon om dette? Finnes det noen mulighet for å kombinere det med det studiet du allerede studerer?
  • Noen ganger kan det hjelpe å bare si det man tenker høyt til noen man stoler på. Har du noen i livet ditt som du kunne fortalt om tvilen til? 

Jeg har lagt ved en artikkel som du kanskje vil lese. 

Ønsker deg masse lykke til! 

Vennlig hilsen fra samtaleterapeuten

Jeg synes også du bør lese: