Hopp til innhold
?

Råd ved kraftige menssmerter så jeg spyr og må være hjemme fra skolen?

Kvinne 18 . 17 Februar 2026

Spørsmål

Hei. Har mye mensen smerter som resulterer i at jeg spyr hver måned fordi det gjør så vondt. Kun smertestillende (Ibux, Paracet, etc) fungerer ikke bra nokk og jeg ender opp med å ikke kunne gå på skolen eller leve som normalt. Har gått på p-piller i 3 år (litt av og på) og smertene blir mindre når jeg går på de, men ønsker ikke lenger gå på de. Har dere noen forslag til noe som hjelper mot mensensmerter om man skal ha det på resept? Og selfølgelig noe annet enn p-piller eller smertestillende.

Kvinne (18)

Lege svarer

Hei

Så bra du tar kontakt! Du beskriver kraftige smerter hver måned. Da er det ikke uvanlig at du kan oppleve både kvalme og oppkast på grunn av de sterke smertene. Dette høres tøft ut og jeg tenker helt klart at det er flere ting som kan gjøre at du kan få det bedre.

Det er ganske vanlig med menstruasjonssmerter (dysmenoré), over halvparten av kvinner opplever dette. Varmeflaske og andre lindrende tiltak kan forsøkes. Ved behov for smertestillende medisiner vil de fleste med milde til moderate smerter oppleve god lindring av NSAIDs dersom man tåler disse. Da er det viktig at man bruker riktig dosering. Ibuprofen initialt 400-800 mg, deretter 400 mg hver 6.-8. time etter behov. Ellers Naproksen 500 mg ved begynnende menstruasjonsbesvær, deretter 250 mg ved behov - maks. 1250 mg pr. døgn.

Du beskriver sterke menssmerter, manglende lindring av smertestillende og at du må være hjemme fra skole og vanlig hverdag noen dager hver måned. Dette er sterke plager og kan gi mistanke om at det kan være en annen underliggende årsak til smertene - nemlig endometriose. Endometriose er en tilstand der vev av liknende type som slimhinnen i livmoren (endometrium) vokser utenfor livmorhulen.

Det er en tilstand som kan være krevende å diagnostisere, da den endelige diagnosen ofte må settes ved at du gjennomgår en kikkehullsoperasjon hvor man leter etter slikt vev i buken. Det ønsker vi naturlig nok ikke å gjøre unødig, da det innebærer en viss risiko med alle inngrep.

En viktig del av behandlingen vil være å fjerne blødningene. De beste alternativene er da kombinasjons p-piller med kontinuerlig bruk eller hormonspiral av typen Mirena/Levosert. Begge løsningene har som mål å minimere blødninger og dermed lindre plagene mest mulig. Du forteller at du allerede har brukt p-piller en periode - men litt av og på. Ved kontinuerlig bruk så bruker man kombinasjons p-piller fast hver dag uten pauser mellom brettene. Når du starter med dette så vil du på et tidspunkt oppleve en gjennombruddsblødning og du tar da noen få dagers pause, for eks 4 dager i forbindelse med blødningen, før du starter på igjen. Når du fortsetter med dette over tid så vil det komme færre gjennombruddsblødninger. Det er viktig at du går minimum 21 dager kontinuerlig på pillen av gangen (gjerne mye lenger), og har maks 7 dager pause for at det skal være trygg prevensjon. Dersom dette ikke er et alternativ for deg så kan det være en god løsning og diskutere muligheten for hormonspiral med din fastlege

Dersom ingen av disse tiltakene hjelper noe særlig eller er uaktuelle av forskjellige årsaker så vil det være aktuelt med henvisning til vurdering hos gynekolog for nærmere undersøkelse og vurdering av alternativer.

Jeg vil anbefale deg å ta kontakt med din fastlege for samtale, undersøkelse og vurdering av behov for videre behandling og utredning. Jeg har troen på at du kan få det bedre og at det er flere tiltak som enda er uprøvd som kan hjelpe deg. Ikke mist motet. Lykke til!

Vennlig hilsen
Fastlegen

Jeg synes også du bør lese: