Hvilke jobber kan jeg søke på med en bachelor i HR og ledelse?

Kvinne 24 .

Spørsmål

Hei! Jeg stresser veldig med framtiden min, er 24 år fullførte nettop bachelor i HR, organisasjonspsykologi og ledelse på Handelhøysskolen BI og kjenner jeg er veldig sliten. jeg brukte 4 år på bacheloren og klarte nesten ikke å stå. Brukte ekstremt lange tid pga psykisk helse. Vet ikke hva jeg skal gå videre med den nå? Hvilke type jobber? Det er så lite der ute..

Kvinne (24)

Karriereveileder svarer

Sigrid IsdalIngvill Skjold ThorkildsenGuri  Veluri Sandsdalen
Hei

Så fint at du tar kontakt, og gratulerer så mye med fullført bachelorgrad!

Det er forståelig at du kjenner deg sliten nå, særlig ettersom du har hatt helseutfordringer underveis i studiet. 

Mange opplever at utdanningsløpet tar litt lengre tid enn planlagt på grunn av forhold de ikke kan styre selv. Det viktigste nå er at du har fullført graden og kan rette blikket fremover.

 Når du skal i gang med jobbsøkingen, kan det være lurt å tenke bredt og utforske flere muligheter. Bruk gjerne nettverket ditt aktivt. Tidligere medstudenter kan være en god kilde til både råd, inspirasjon og informasjon om aktuelle arbeidsplasser.

 Det kan også være nyttig å se forbi selve tittelen på bachelorgraden din når du søker jobb. En bachelor i HR, organisasjonspsykologi og ledelse gir kompetanse som kan brukes på mange ulike områder. Tenk gjennom hvilke emner og temaer du trivdes best med, og bruk disse som søkeord når du leter etter stillinger. Søk gjerne på LinkedIn, Finn.no og Arbeidsplassen.no.

Mange arbeidsgivere etterspør ikke nødvendigvis en spesifikk grad, men skriver at de ønsker kandidater med relevant høyere utdanning. Da er det viktig at du synliggjør hvordan kunnskapen og ferdighetene du har opparbeidet deg gjennom studiet passer til arbeidsoppgavene i stillingen.

 Det kan også være nyttig å kartlegge egne interesser, verdier, styrker og erfaringer. Har du hatt deltidsjobb, utført frivillig arbeid, utveksling eller har hatt engasjement i studentorganisasjoner å vise til, kan dette også være verdifull erfaring i møte med arbeidslivet. Personlige egenskaper og motivasjon for spesifikke oppgaver er også noe mange arbeidsgivere legger vekt på.

 Aktuelle stillingstitler kan for eksempel være HR-koordinator, HR-konsulent, HR-medarbeider, rekrutteringsrådgiver, HMS-koordinator, personalkonsulent, prosjektmedarbeider, førstekonsulent, kunderådgiver eller markedsføringskonsulent. Det finnes ofte flere muligheter og jobbtitler enn man først ser for seg.

 Jeg vil også anbefale deg å bestille en individuell karriereveiledningstime hos karrieresenteret i fylket ditt. Der kan du få hjelp til å kartlegge hvilke jobber og bransjer som passer best med kompetansen og interessene dine.

Det er lett å bli usikker i starten, men husk at du nå har fullført en bachelorgrad og opparbeidet deg verdifull kompetanse. 

Vær tålmodig med prosessen, og gi deg selv tid til å utforske mulighetene som finnes. 

 

Lykke til!




Vennlig hilsen fra karriereveileder

Sigrid IsdalIngvill Skjold ThorkildsenGuri  Veluri Sandsdalen
Var dette nyttig for deg?

Ingen kommentarer ennå. Bli den første til å skrive!

Del gjerne din mening, erfaringer, og støtte til andre her.
Kommentarer forhåndsgodkjennes, se .
Ønsker du svar fra en fagperson? Send inn eget spørsmål.

Finner du ikke det du leter etter?

Send inn spørsmålet ditt anonymt. Du får svar fra en fagperson, vanligvis innen et par dager.

Spør anonymt