Spørsmål
Hei! Jeg sliter mye med bakteriell vaginose etter mye tidligere antibiotika kurer. Gått på flere reseptfrie behandlinger fra apoteket, og det har funket, frem til jeg har samleie igjen. Får det på nytt etter hver gang jeg har samleie, har du noen tips? Har også fått klamydia gjentatte ganger, så begynt med beskyttelse, men det har ikke noe effekt på å unngå lukt og utflod. Tusen takk for hjelp:)
Fastlege svarer
Takk for spørsmålet ditt!
Dette er dessverre et tilbakevennende problem for flere kvinner og det er ikke noe lett løsning, men i de aller fleste tilfeller blir ikke dette et kronisk problem. Ja, det kan av og til være et langvarig problem, spesielt hos yngre kvinner, men med tid og litt tålmodighet vil normalflora i skjeden normalisere seg av seg selv etter hvert.
Bakteriell vaginose er ikke noe bakterieinfeksjon som man får fra andre, men overvekst av en rekke normalt forekommende bakterier i skjeden. Denne overveksten oppstår når bakterieflora i skjeden forstyrres, gjennom for eksempel antibiotika behandling. Noen opplever også at dette skjer etter samleie. Noen ganger hjelper det derfor å bruke kondom, men jeg forstår det slik at du har prøvd dette uten å få effekt.
Det jeg kan lese i innlegget ditt er at du har selvbehandlet dette med reseptfrie midler fra apoteket, men har du vært hos lege for en undersøkelse? Noen ganger kan det være underliggende hud-og slimhinnelidelser som øker risikoen for forstyrrelser i bakteriefloraen, slik som eksem, psoriasis og andre hudlidelser. Hvis ikke du har undersøkt dette anbefaler jeg at du tar en tur til legen for en prat om dette.
Ellers kan jeg nevne noen generelle råd for å minske risikoen for forstyrrelser i bakteriefloraen i skjeden:
- Bruke bomullstruser og vaske disse på 60 grader
- Ikke bruke noe såpe nedentil ved dusjing, kun vann, og ikke vaske seg for ofte. Det holder i massevis med en dusj om dagen
- Hvis du opplever at du kan være litt tørr kan smøring med olje, feks jordnøttolje fra apoteket, bedre hudbarrieren. Da smører man skjeden inntil kransen ca 2 ganger om dagen.
- Det anbefales også å gå på toalettet og tisse etter samleie. Da vil også mye av sæden komme ut av skjeden.
- Hvis man har en sensitiv bakterieflora i skjeden så vil det nok være lurt å ikke bruke tamponger under menstruasjonen, men holde seg til kun bind.
De siste rådene er ikke noe quick-fix, men med tid og tålmodighet kan de absolutt hjelpe.
Lykke til! Håper dette var til hjelp!
Vennlig hilsen
Fastlegen