Spørsmål
Hei, jeg har hatt ubeskyttet sex med en ny partner, og vil sjekke meg for kjønnssykdom. Burde man vente å ta testen, siden det ta et par uker etter smitteutgangspunkt man får utslag på testen?
Som du skriver, kan det ta opp til 14 dager fra man har har blitt smittet av feks klamydia ved ubeskyttet sex, til man få positivt utslag på prøve. Så om man har tatt en prøve tidligere enn 14 dager etter ubeskyttet samleie, som er negativ, vil det være lurt å ta en ny prøve når det har gått mer enn 14 dager. Om prøven er positiv, kan man stole på den, uansett hvor lang tid det har gått.
Dette gjelder for klamydia, gonore og mykoplasma. For andre seksuelt overførbare sykdommer som HIV, syfilis og hepatitt B, tar det opp til 12 uker før prøven evt blir positiv.
Vennlig hilsen legen