Spørsmål
Hei. Jeg og kjæresten min møttes for snart et år siden og har vært kjærester i 9mnd. Han har vært på utveksling hele dette semesteret, og kommer hjem veldig snart. Problemet er at jeg er så usikker på om jeg i det hele tatt er forelska lenger og om jeg må fortelle han at jeg er usikker. Når vi snakker sammen på facetime vil jeg helst bare bli ferdig, og jeg gleder meg ikke til han kommer hjem. Når han reiste var jeg så lei meg og forelsket, men selv om jeg var forelsket før han dro - så var det fortsatt noe som skurret. Jeg har hatt et ganske kjipt år og han er så forståelsesfull og trygg. Jeg har lyst til å ville være kjærester men jeg bruker bare dagene mine på å finne grunner til at forholdet ikke funker etc. hva kan jeg gjøre for at jeg skal bli forelsket igjen? Skal jeg slå opp, og hvordan? Kan jeg late som ingenting og se hvordan det er når han kommer hjem?
Psykolog svarer
Jeg synes det er en god ide å se hva som skjer når han kommer hjem. Det er jo ikke så lett å finne ut om du er forelska gjennom å tenke på det. Det er heller ikke så rart at du tviler på følelsene dine når dere har vært borte fra hverandre så lenge. Dere er unge og ting kan forandre seg fort, og som en del av den utviklingen dere fortsatt er i. Gi deg selv tid og lov til å utforske hvordan det er å være sammen når han er tilbake.
Det er fint å være åpen om følelser og tanker, men tanker og følelser kan også forandre seg fort. Det kan være lurt å gi deg selv litt tid. Det er ikke noe som er riktig eller galt å gjøre, men prøv å legg litt mindre vekt på følelsene du har akkurat nå. Det høres ut som du tenker mye, og kanskje henger det også sammen med at du har hatt et tøft år? Det kan være du har blitt god på å "lete etter feil og mangler", noe vi lettere gjør når vi har det tøft. Prøv å la være med det. Den beste måten å finne ut av ting på, er ikke nødvendigvis gjennom tenkning, men gjennom erfaring - gjennom å oppleve og gjøre ting sammen.
Legger ved en artikkel som kanskje kan være til hjelp.
Lykke til :)
Vennlig hilsen
Psykologen