Spørsmål
Jeg har en datter som studerer i Oslo. Hun har fått en time hos psykolog i nærmeste framtid og jeg har noen generelle spørsmål. Hun sliter i forhold til konsentrasjon, uro innvendig og mistenker selv hun har ADD da hun leser om det og føler alle symptomer er henne. Det jeg som mor lurte på er det noe mulighet for utredning vedrørende dette hos dere ? Hun har vært i kontakt med sin fastlege i hjemkommunen sin og fått beskjed om at det og komme inn her for det er nærmest umulig . Dette gjør da henne motløs. Hun trenger sånn som jeg ser det tilrettelegging for og komme komme seg igjennom et utdannelsesforløp og da må man vel ha legeerklæring eventuelt en diagnose. Hun klarer f. eks ikke jobbe og studere samtidig. Dette blir da et generelt spørsmål fra en bekymra mor.
Psykolog og sosionom svarer
Man gjennomfører ikke utredning hos psykolog ved samskipnadene, siden det er et lavterskeltilbud med korttidsterapi for lette til moderate psykiske plager. Spesialisthelsetjenesten har ansvar for slike utredninger.
Men: behandleren kan kartlegge problemene og dersom den vurderer det som nødvendig kan den henvise videre til riktig instans for utredning / eller sende med et skriv som fastlegen kan bruke ved henvisning.
Tilrettelegging
Det er ikke sikkert at dattera di trenger diagnose for å ha rett på tilrettelegging. Der utgår man gjerne fra nedsatt fungering, uavhengig av diagnose.
Jeg anbefaler at hun tar kontakt med lærestedet sitt for å høre om hva slags tilrettelegging de tilbyr. De vil som regel ønske dokumentasjon fra fastlege eller behandlere/psykolog, men det trenger som sagt ikke å være en spesifikk diagnose.
Det er også verdt å merke seg at studenter kan søke om tilleggsstipend hos Lånekassen dersom de kan dokumentere funksjonsnedsettelse som hindrer en i å jobbe ved siden av studiet.
Mange studenter som sliter med lignende ting som du beskriver hos din datter, snakker med rådgiver i samskipnaden. Det er ikke terapi, men et sted å snakke om livet generelt, om motivasjon, konsentrasjon og studieteknikk for å nevne noe. Artikkelen jeg legger ved gir generelle studietips, mens en rådgiver vil kunne tilpasse informasjonen bedre til det som gjelder din datters situasjon og gå mer i dybden.
Hvis du ikke tidligere har vært inne på nettsidene til ADHD Norge, anbefaler jeg deg det.
Det er klart ekstra utfordrende å studere med symptomer som du beskriver, og det tar tid og mot å finne frem til teknikker som passer for henne. Men umulig er det absolutt ikke. Jeg ønsker dere lykke til, det er fint å høre at hun har noen på laget sitt!
Vennlig hilsen fra psykologen og sosionomen