Spørsmål
Hei! Jeg hadde en kirurgisk abort for 3 måneder siden (hadde MA). Jeg fikk beskjed om å starte på p piller. Kirurgen sa at det bare var å starte med engang, men jeg ventet til torsdag morgen med å begynne (operasjonen var på mandagen). Nå noen måneder senere merker jeg at jeg smerter i magen uavhengig av syklus (sluttet på p pillene for en måned siden). Var det dumt å starte på p pillene senere? Kan det ha tuklet med healingsprosessen og bidratt til eventuell arrvev?
Lege svarer
Det er krevende både fysisk og psykisk for mange å gjennomgå en abort. Håper det går bra med deg og at du har noen rundt deg som du kan prate med og støtte deg på.
Det er vanlig at du vil kunne oppleve både smerter og blødninger fra underlivet i en periode på flere uker etter en abort. Dette avtar vanligvis av seg selv. Dersom det fortsatt er like mye plager etter 3 mnd uten tegn til bedring så vil jeg anbefale deg å ta kontakt med din fastlege for en samtale og vurdering.
Det er vanlig at du kan oppleve endringer i blødningsmønster i forbindelse med oppstart av p-piller. Det er imidlertid ikke en forventet bivirkning å ha magesmerter etter oppstart med p-piller. Du forteller at du nå har sluttet med p-pillene. Jeg tenker at dette også er den god grunn til å ta kontakt med din fastlege eller helsesykepleier hos oss i SiO for en samtale om prevensjonsalternativer. Det er viktig at du har trygg prevensjon som du trives med og her finnes det mange alternativer.
Det har nok ikke hatt noe å si for tilhelingen etter operasjonen om oppstarten ble utsatt noen dager. Det ville jeg ikke tenkt så mye på.
Vennlig hilsen
Fastlegen