Mye kviser, etter p-pilleslutt, har det sammenheng?

Still spørsmål
account_circle

SPØRSMÅL

Hei! Jeg har plutselig (de siste månedene) fått et voksende akne-problem. Jeg gikk på yasmin p-piller fra jeg var 17 til tidligere i år (altså 7-8 år). Jeg byttet til cerazette i vår fordi jeg var mye plaget med migrene. I sommer fikk jeg et sterkt utbrudd av hudsykdommen lichen planus (som jeg ikke hadde hatt før) som gjorde at jeg måtte slutte helt på p-piller. Etter pilleslutt har jeg fått vanvittig mye kviser, både i ansiktet, på brystet og i underlivet. De er både vonde og sjenerende. Jeg hadde litt kviser i fjeset som tenåring, men ikke i nærheten av dette. Jeg har hatt utrolig mye hudplager dette året. Jeg har ikke utslett lenger, men har arr over hele kroppen. Orker ikke arr i fjeset også. Men jeg tør ikke begynne på noen sterke tablettkurer etter jeg fikk hudsykdommen (medikamentutløst) i sommer. Hva kan jeg gjøre? Er det en mulighet for at dette går over av seg selv? Kan det ha med hormon-ubalanse etter p-pilleslutt å gjøre? Har brukt epiduo i 1 uke, har ikke merket eff

SVAR

Besvart 19.11.2021 15:04:27
account_circle